Aktualności

Strona 1 z 2  > >>

Homologacja neseserów

Jako wytwórca uznanych i certyfikowanych pojemników do transportu przedmiotów wartościowych, pieniędzy i dokumentów zawierających informacje o określonym stopniu tajności coraz częściej stykamy się ze zjawiskiem homologowania neseserów, kufrów i innych pojemników do transportu pieniędzy.

Więcej >
Kamera szynowa
Informacja dla zarządzających bezpieczeństwem marketów!
Więcej >

Instalacje, systemy alarmowe

Nowoczesne instalacje alarmowe

Wychodząc na dłużej z domu, wyjeżdżając na upragnione wakacje czy spędzając samotne noce w mieszkaniu chcemy czuć się pewnie, wiedząc, że zarówno my jak i dorobek naszego życia jest bezpieczny. Niewątpliwie jednym z najlepszych sposobów zabezpieczającym nas przed ewentualnymi przykrościami z powodu włamania jest inwestycja w odpowiedniej klasy instalację alarmową. Dowodzą tego zarówno statystyki policyjne, jak również wytyczne i zalecenia towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak podejmując decyzję o założeniu alarmu powinniśmy pamiętać, że system ten, analogicznie do „markowych ubrań”, winien być „uszyty na miarę”, to znaczy, że powinien  być dostosowany do indywidualnych potrzeb danego użytkownika domu lub posesji.

Czym jest instalacja alarmowa?

Popularne coraz bardziej instalacje i systemy alarmowe kojarzą się nam zazwyczaj z detektorami, inaczej mówiąc czujkami ruchu w rogach pomieszczeń, panelem sterującym przy drzwiach i sygnalizatorem na elewacji budynku. I rzeczywiście są to jego podstawowe składniki, tyle tylko, że sama instalacja alarmowa jest o wiele bardziej złożona. Zasadniczym zadaniem alarmu jest natychmiastowa reakcja na zaistniałe zdarzenie i poinformowanie o nim osób zainteresowanych – właścicieli przedmiotów lub obiektów, ochronę, policję itp. W tej sytuacji niezbędne jest:

  1. Wykrywanie zdarzeń i sytuacji alarmowych

czujnik dymuTo podstawowe zadanie przeznaczone dla czujników, które są zastosowane w systemie alarmowym. Występują rozmaite rodzaje czujek, reagujących na pewne zjawiska, np.:

  • czujniki ruchu – wykrywają wszelki ruch w polu swojego zasięgu,

  • kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne – wykrywają otwarcie okna lub drzwi,

  • czujniki wibracyjne – wykrywają próby ingerencji w okna i drzwi,

  • czujniki wybicia szyby – wykrywają stłuczenie szyby.

Oczywiście jest jeszcze szereg innych czujników, niemniej przedstawione powyżej należą do najczęściej stosowanych. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż żadna z powyższych czujek nie jest w stanie jednoznacznie zidentyfikować czy wykryć niepożądane sytuacje, to znaczy, że np. czujka ruchu nie odróżni sama domownika czy zwierzęcia od faktycznego intruza. W związku z tym czujniki nie mogą samodzielnie tworzyć sprawnie funkcjonującego systemu alarmowego.

  1. Sygnalizowanie alarmu

O alarmie zwyczajowo informują sygnalizatory zlokalizowane w miejscach, w których są bardzo dobrze widoczne, przez co mogą zwrócić uwagę otoczenia i jednocześnie wskazać punkt, gdzie występuje zagrożenie. Sygnalizatory te poza niezwykle donośnym, charakterystycznym dźwiękiem wyposażone są dodatkowo w sygnalizację świetlną, skupiająca uwagę nawet wówczas, gdy nie słychać dźwięku alarmu. Kolejnym sposobem na sygnalizowanie sytuacji alarmowych jest bezpośrednie informowanie o zaistniałym zdarzeniu osób najbardziej zainteresowanych. Zadanie to należy do komunikatorów alarmowych wykorzystujących różne sposoby komunikacji, np. sieć telefoniczną czy internetową. Informacje przekazywane przez komunikatory trafiają prosto do firm zajmujących się ochroną mienia (o ile mamy podpisaną umowę) lub do właścicieli w formie monitoringu.

  1. Kierowanie systemem zabezpieczeń

centrala alarmowaZa sterowanie systemem alarmowym odpowiada centrala do której docierają sygnały przekazywane przez czujniki. To również ona steruje i uruchamia sygnalizatory i komunikatory powiadamiające. Mówiąc jednym zdaniem, misją centrali jest stosowne reagowanie na otrzymywane sygnały i w razie konieczności uruchomienie alarmu. Oczywiście nieodzowne jest także urządzenie umożliwiające użytkownikom obsługującym system alarmowy sterowanie jego pracą – służą do tego manipulatory.

Jaką ochronę powinna zagwarantować nam instalacja systemu alarmowego?


Zastanówmy się nad sprawą kluczową, a mianowicie nad tym, w jaki sposób instalacja alarmowa wpływa na poprawę bezpieczeństwa naszego mienia i nas samych. Otóż system alarmowy powinien działać na złodzieja odstraszająco. Oczywistym jest, że intruz planujący włamanie będzie starał się wybrać obiekt najsłabiej zabezpieczony, czyli taki który nie jest wyposażony w alarm. W przypadku jednak, kiedy pomimo iż posiadamy system alarmowy dojdzie do próby kradzieży z włamaniem, właściwie skonfigurowany system alarmowy winien możliwie jak najszybciej zareagować, poprzez powiadomienie osób zainteresowanych i uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej oraz świetlnej jednocześnie. To zaś, w jaki sposób system zareaguje zależy od tego, jak zaprojektowana została cała instalacja, toteż planując montaż systemu alarmowego powinniśmy pomyśleć o sprawdzonym instalatorze.

Jak znaleźć dobrego instalatora?


monter alarmówGdy wiemy już czego możemy oczekiwać od naszej instalacji alarmowej i jaki zakres bezpieczeństwa powinna ona zagwarantować, a także z jakich możliwości technicznych chcielibyśmy skorzystać, przychodzi pora by znaleźć wykonawcę naszego systemu. Tylko jak to zrobić? Oczywiście najprostszym sposobem jest poproszenie o pomoc znajomych bądź sąsiadów, bo być może będą oni potrafili wskazać sprawdzonego fachowca od alarmu. Można też pokusić się o wizytę w renomowanym punkcie oferującym sprzedaż tego typu instalacji, jego pracownicy z pewnością mają kontakt z wieloma instalatorami i pewnie chętnie wskażą kogoś rzetelnego. Jeżeli natomiast planujecie założenie instalacji alarmowej w obiekcie na terenie Radomia, Płocka, Grodziska Mazowieckiego czy Mińska Mazowieckiego polecamy usługi naszej firmy, która od lat cieszy się dużym zaufaniem i renomą wśród klientów.